Home Pierwsze Plenery

Licznik odwiedzin:


Wizyty:29733
Odsłony:652112
Reklama
Reklama
Reklama
Podstawowe informacje o plenerze "Kressy - 92" w Woli Uhruskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 11 sierpnia 2008 00:42

 

Tu gdzie granica polska i ruska

Leży miejscowość Wola Uhruska

Stamtąd pochodzę i tam pracuję

I przyznać muszę dobrze się czuję

 

Czesław Szczęch

 

 

Wola Uhruska - „KRESY 92”

 

 

          Wola Uhruska od lat gości u siebie artystów plastyków podczas plenerów plastycznych. W roku bieżącym przypada jubileusz 20-lecia organizacji Międzynarodowych Plenerów Plastycznych “KRESY 92”.

Po raz pierwszy gościliśmy rzeźbiarzy  w dniach 12-19 czerwca 1989 r., którzy w ramach Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźby Sakralnej dzięki gościnności ówczesnego proboszcza ks. Wiesława Głowackiego tworzyli swoje prace na przykościelnym placu. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Pan Czesław Szczęch, który poprzez swoją twórczość w dziedzinie rzeźbiarstwa nawiązał liczne kontakty z artystami z Polski i zagranicy.

            Celem organizacji imprezy była promocja gminy oraz pokazanie miejscowemu środowisku procesu tworzenia obrazu i rzeźby.

Drugi plener plastyczny odbył się dopiero w 1992 r. - już po zmianach ustrojowych w kraju. Wtedy też do organizacji imprez włączyła się grupa osó, która przyjęła nazwę: Zespół Orgniazacji Imprez “KRESY 92”. Na terenach przy kąpielisku w Woli Uhruskiej uczestnicy pleneru wykonali płaskorzeźby do dwóch Dróg Krzyżowych – jedna znajduje się w kościele w Woli Uhruskiej, a druga w w Dęblinie.

W następnych latach organizowane były kolejne plenery, a Zespół Organizacji Imprez zainicjował współpracę z artystami polonijnymi. Uczestnicy pleneru powołali Światowy Klub Polonii - organizację nieformalną, której celem była integracja środowisk artystycznych Polonii głównie z krajów byłego Związku Radzieckiego. Od tego roku plener rozszerzył swój zakres twórczy również o artystów malarzy. W ciągu tych 18 lat organizowaniem plenerów zajmowały się różne podmioty, tj. Urząd Gminy, Nadbużańskie Stowarzyszenie Agroturystyczne, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Trzeba tu zaznaczyć, że każdy plener był finansowany lub współfinansowany przez Gminę Wola Uhruska często przy wsparciu innych instytucji jak np. Urząd Wojewódzki Województwa Chełmskiego, Starostwo Powiatowe we Włodawie oraz przez inne organizacje.

Poprawiony: środa, 08 września 2010 07:42
 
Reklama
Reklama
Copyright © 2016 Plener plastyczny - "Kresy 92" w Woli Uhruskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.